Bookmark and Share

Neznámé – známé Brodeslavy

Vydáno dne 06. 08. 2014 (3945 x přečteno)

   „…cestu znám a neměním směr, dojdu k řece plný ryb až tam na sever...,“ vybaví se nám v sobotu ráno známá písnička od Kabátů, když míříme dodávkou – kam jinam než na Plzeň – Sever. K řece plné ryb sice nedojedeme, ale i když cestu moc neznáme (Brodeslavy hostí ZČHL podruhé v historii), směr dle instrukcí neměníme a … po krátkém zaváhání (tentokrát ne bloudění J ) se objeví cedule Brodeslavy. No páni! To vypadá na kraj světa!


 Jaké je naše překvapení, když dorazíme až k upravené dráze (řádky dávají tušit bývalé pole) s náběhem ze zámkové dlažby a parádním nově postaveným zázemím. Nejednomu škarohlídovi spadne brada na zem – štěstí, že v týdnu pršelo a půda není tak tvrdá. To ovšem zase značně komplikuje parkování a vykládání materiálu přímo u pole kukuřice – nezbývá než se modlit, ať znovu nezaprší. Kolem poledne modlitby stále vyslyšeny, sem tam spadne pár kapek, ale jinak je příjemně. Ještě příjemněji je u stánku s občerstvením, kde to nejen lákavě voní, ale i ceny za občerstvení jsou víc než příznivé. Pochutnáváme si na gulášku a řízečcích za babku a zapíjíme pivkem … za druhou babku. V Brodeslavech mají buď bohatý sbor, a nebo dokázali sehnat opravu dobré sponzory. Tož kdo umí, umí a kdo neumí…

   …. kouká aspoň na dráhu, kde se řadí závodní mančafty k úvodnímu nástupu. 5. kolo ZČHL  2014 může začít!

     Startovní listinu tentokrát otevírají Krašovice. Základna na pohodu, spojky klapnou, celý předek uhání vpřed, ale u kádě se cosi děje. Těžko odhadnout, zda chyba košaře (ono je tam ke kádi přes ten plůtek od dráhy hůř vidět), a nebo nabírače – ten se vrací a zkouší to znovu – 39:22 (PP 37:37) a bez bodu na 18. Jako poslední tým s ukončeným platným pokusem.            
     Výhodou domácího prostředí bývá fanouškovská základna, kterou mají v Brodeslavech opravdu početnou soudě podle potlesku, který vítá domácí tým na dráze. A není divu. Kluci rozbíhají útok parádně! Rychlá voda proletí rozdělovačem a … problém na stroji náhle ukončí skvělý útok. Velká škoda. Neplatným pokusem se pro dnešek začlení do toho nechvalně proslulého „Klubu NP“. Tak…někdy příště.

     Dlouho tam sami nezůstanou. Hned za nimi rychle dokvapí Úherce. Odlepovač na smůlu zřejmě nepomáhá – tentokrát pravému proudaři. Zdrží se na základně tak, že ho voda předběhne u trojáku – NP.
      Spolu s nimi pokračují další: Žákava, Hubenov B, Lednice.
      Nedaří se ani novopečenému mistru České republiky v požárním sportu – SDH Dehtín. Pravý proudař se zdrží na základně, troják na něj čeká, aby mu hadicemi nepodtrhl nohy, ale přestože doběhnou, levý proudař nakonec nemá zapojenou proudnici – NP. Aneb i mistr tesař se někdy utne.
     Ani Horní Lukavici dnes štěstí nepřeje. Téměř profesionálně rozběhnutý útok zastaví mašina, která netlačí vodu dopředu – NP. Těžko říct, kdo si (jim) tam co zapomněl J
     Chotíkovu voda jde, ale rozdělovač tak tak stíhá doběhnout na místo, kde zjišťuje, že  pravý proudař sice běží, ale jen s hadicí v ruce – další půlspojku táhnou za sebou – NP.
     Hostivice odběhnou celý útok sice svým tempem ale bez velkých závad, až na pravého proudaře. Ten nejdřív stříká vleže, pak si k tomu sice stoupne, ale … snaha marná – NP.
     Posledním členem se stává SDH Břízko, které je zároveň posledním soutěžícím v kategorii mužů. Diváci zvyklí na cvrkot na ZČHL nestačí valit oči na jejich - zde spíše exhibiční než závodní - útok. S trochou nostalgie sledujeme, jak rozhazují a spojují hadice až na dráze, náběr se blíží spíš klasice a „osmička“ má co dělat s těžkými terči stejně jako proudaři. Pravý sundavá, ale levému se to nepodaří – NP.

     Mezitím se ale na dráze ukážou další týmy, které jsou očividně v trochu lepší formě. Poděvousům se letos docela daří, kromě závodu v Horní Lukavici pokaždé nějaký ten bodík urvou. Dnešní parádní útok zakončí ještě parádnějším sestřikem 17:69 – bohužel jen na jednom proudu. LP – 18:60 a 6. místo.
     Není divu, že jejich sousedi a odvěcí „rivalové“ z Horní Kamenice se tím více radují, když jim i přes lehké prostřiky na terčích zazáří na časomíře čas 17:86 (LP 17:80). Brambory jsou brambory, ale 13 bodů za 4. místo taky dobrých! Vypadá to, že nový strojník se už vytrénoval a pravému proudaři to na novém postu (kam pokročil nebo spíš poskočil rovnou od kádě) rovněž svědčí.
     Na start se připravují Únětice a to se dá vždycky tušit nějaký průšvih. Samozřejmě průšvih v dobrém slova smyslu. Tentokrát opět ten nejlepší! Skvěle sehraný útok. Mašina jako by se chvilku rozmýšlela, jestli tu vodu dopředu dát, a nebo ne, a v tu ránu už ji valí hadicemi. Všichni jen s obdivem vydechneme při šestnáctkovém času na sestřiku pravého proudaře – 16:94. Ani lehký prostřik toho levého neohrozí dnešní vítězství – 17:23 a zlatá 1. příčka.
     Setečtí nebudou na brodeslavskou dráhu vzpomínat špatně. 18:96 (LP 18:90) a letošní prozatím nejlepší umístění na 9. místě. Vezou si domů 7 bodů s vědomím, že takhle by to tedy šlo – jen ta voda mohla být o trochu rychlejší.
     Mají ovšem vyrovnané sestřiky na rozdíl od Obory, jejichž levý proudař bojuje o příčky nejvyšší, zatímco pravý omývá terč – 19:37 (LP 17:83) a zlobí se hned po útoku sám na sebe. Není divu, kromě krátkého zaváhání béčkaře, kterého si beztak nikdo nevšiml, to byl koukavý útok. Jen tak dál!
     Vzduchem čpí síra a plameny… no vlastně spíš pořád voní ty řízečky, stehýnka a gulášky, ale nám to tak přijde, když se na start postaví Draci z Chrástu. Předvedou další z jejich skvělých útoků a s časem 17:45 suverénně zaberou 2. příčku za Úněticemi. Jak to ti „drakouni“ jen dělají, že se takhle vyběhali? No snad v tom není žádná snězená princezna…J
     Ani Vřeskovice tentokrát nezůstanou pozadu. Odstartují, zapojí, doběhnou, sundají - škoda jen prostřiku na PP – 17:66 (LP 17:19) a 3. místo s 15 body je v kapse. V posledních kolech ZČHL to vypadá na famózní návrat na výsluní – tož držíme palce, aby jim to vydrželo.
     I chlapcům z Nevřeně se dnes podaří urvat nějaký ten bod. 22:75 (LP 22:18) stačí na 13. příčku. 3 bodíky jsou lepší než nic.
     Košařovi ze Štěnovického Borku se do kádě moc nechce, zaváhání je stojí cenné vteřiny a proudaři si na vodu musejí počkat – 18:37 (LP18:18). Přesto tenhle čas bohatě stačí na 5. místo a jejich letošní nejlepší umístění.
     Podobně povedený útok předvedou Mokrouše. Jen voda je o něco rychlejší a pravý proudař více prostříká – 18:76 (LP 17:89) a celkem povedené 7. místo, kolem kterého se drží i v celkovém pořadí.
     I Zálesí „stříkne“ na jednom proudu 18ku, bohužel jen na levém. Přestože si béčkař při útoku obětavě lehne pod hadici – asi aby šla voda lépe kupředu - PP nestačí zapojit proudnici a trochu se s tím před terčem popere - 25:16. Pětadvacítka dnes přesto boduje – 15. příčka a 1 bod do celkového umístění.
     Dolní Hradiště to zase dalo dohromady a kromě Lukavice objíždí zatím všechna kola ligy. Dnešní útok bez velkých chyb ukončí s nešťastným prostřikem na pravém proudu – 19:50 (LP 18:06, což by stačilo na 5. příčku). Dvanáctka a 4 body to jistí.
     Štichovice svým útokem boří dnešní mýtus o snáze sestříknutelném levém terči. 18:16 je čas pravého proudaře, 18:88 ale znamená až 8. příčku. Nevadí, příště to půjde určitě lépe – kluci se nám letos pěkně rozběhávají.
     Zbývá už jen pár mužských mančaftů. Robčice to vezmou skoro jako přes kopírák jen s horšími časy – PP 18:81 (LP 19:36) – 10. místo.
     Bolkovu se dnes nedaří. Špičkový tým na 2B, který ale už i na 3B dokázal zaběhnout parádní časy a předvést skvělou práci, nemá očividně svůj den. Voda letí závodníkům za patami, pravého proudaře skoro předběhne a ten stříká od boku – 23:21 (LP 19:22)  a 14. příčka.
     Těsně za bodovaným umístěním pak končí kluci z Božkova – 25:53 (LP 21:91) a Kozojedy, které se účastní v rámci zdejšího okrsku – 39:01 (LP37:67). Nutno ovšem podotknout, že běží v hasičských kalhotech (žádné elasťáčky) a košař šroubuje, až když už je skoro celé hadicové vedení roztažené.

     Během přestávky zjišťují i poslední obědoví opozdilci, že si měli raději pospíšit. Kvůli výpadku proudu v občerstvovacím zázemí nejsou bohužel k dispozici všechna jídla uvedená v nabídce. Hlad se nechá přežít, když není žízeň a ta v Brodeslavech rozhodně není! J

     Než se nadějeme, dráha je přestavěná a zkrácená a jako první se po ní prolétnou běláskové z Únětic. Poslední kola se jim ne a ne zadařit. Rozběhnuto mají pěkně, ale levá proudařka kleká hodně bokem a stříká šikmo na terč – 27:47 (PP 19:61) Velká škoda! Čas PP by stačil dokonce i na bednu! Takhle 10. A bez bodu.
     Poděvousy Angels si vedou o něco lépe. Pravá proudařka je pomalejší, o to lépe se jí sundavá při zákleku s vodou, ale levá rozhoduje – 20:35 (PP 19:37 – mohl být rovněž bronz). Holky jsou rády aspoň za 2 body za 6. místo.
     Děvčata z Obory začala letos jezdit pravidelněji a na útocích je to znát – už se na ně nechá dívat. Dnes to ovšem prokaučuje trojanda – béčko za běhu, céčko sbírá ze země a zapojuje až bůhví kde, běžíc s hadicí mezi nohama – 30:62 (PP30:35) a 11. příčka.
     Za nimi se umístí Cácorky z Rybnice. Košařka nemá svůj den a jde do kádě až ve chvíli, kdy proudařky téměř sedí u terčů – 31:11 (LP 31:05). Dále pak už jen mančafty, které ligu běžně nejezdí a účastní se v rámci okrsku – Kozojedy (31:32), Brodeslavy (47:48) a Hostivice (NP).
     Ani Štichovice dnes nebodují, 24:09 (LP 23:72) je odsouvá až na 9. příčku výsledkové listiny. Na druhou stranu, růžové dresy jim sluší a aspoň je na co se dívat (tvrdí hlavně mužská část dnešního osazenstva).
     Zato Chválenice opět potvrzují skvělou formu. Předvedou nám další výborný útok, rozbíhají s větrem o závod. Jen pravá proudařka poněkud pokulhává a to doslova: na MČR v Českých Budějovicích měla ošklivý pád při závodu na 100m překážek a očividně se ještě doléčuje. Mistryně ČR 2014 obsazují s časem 18:30 1. příčku a jejich pravá proudařka potvrzuje špičkovou úroveň suverénně nejrychlejším časem v ženské kategorii – 16:92!
     Holky z Dehtína nenavážou na započatý rozjezd. Provedou útok bez velkých chyb, neslaný-nemastný a zakončený prostřikem LP- 21:21 (PP 19:72) a 8. místo.
     O něco lépe zabojují a jedním bodíkem zabodují Chlumčany. Mírné zdržení celého mančaftu na základně, na vodu se čeká – 21:08 (PP 20:93).
     Azurová obloha se ještě víc rozzáří, když se na dráze objeví tyrkysové dresy Bučí. Zkušeným závodnicím dnešní dráha svědčí, rozbíhají parádní útok. Zdá se, že všechno klapne…až na tu koncovku. Proudařky si zřejmě usmyslely, že obě trochu omyjí terče – 19:80 (PP 19:75) a bramborové 4. místo.
     O vteřinu a dvě místa lépe si vede Štěnovický Borek. Holky to letos vzaly za správný konec a zřejmě se daly do pořádného trénování. Základna na jedničku, velmi rychle rozběhnuto – proudařky ještě čekají na vodu. 18:43 (LP 18:41) jim bohatě stačí na 2. místo hned za Chválenicemi.
     Ne že bychom jako Poděvousy Devils chtěly dodržet startovní pořadí i ve výsledkové listině, ale s Borkem se nám to daří. Poté, co se místo zapojování béčka na troják za běhu raději zastavím, zapojím a dobíhám s jazykem na vestě, nám ještě k tomu levá proudařka prostříká. 19:67 (PP 18:40) a dobrá třetí příčka. 
     Startovní listinu definitivně uzavírá Chotíkov. Po dvou nulách konečně zase zabodují a s časem 20:12 (škoda prostřiku LP, čas PP by stačil i na bednu – 18:70) si odvážejí 3 body za 5. místo.

 

     Je dobojováno. Doběháno, dostříkáno, u některých mančaftů i dooráno a doomyto J  Počasí vydrželo stejně jako dobrá nálada, která se projeví i na závěrečném nástupu. Nebo spíš po nástupu, neboť družstva se radují jak z cenných pohárů a bodů (to samozřejmě jen ti nejlepší) ale i z četných a hlavně chutných cen. Budeme asi muset zapátrat, co mají Brodeslavy společného s masokombinátem… J

     Posilněni nejen salámem a pivem se loučíme s brodeslavským areálem (po tom zázemí se nám bude stýskat) a přesunujeme směr Úherce, kde nás čeká neoficiální večerní zábava a pro silnější povahy i paintballová bitva. 
     


Zdroj: angel1@centrum.cz