Bookmark and Share

4.kolo ZČHL v Lhůtě

Vydáno dne 07. 07. 2005 (3166 x přečteno)

V neděli 3.července proběhlo ve Lhůtě 4.kolo Západočeské hasičské ligy v požárním útoku v rámci jubilejního 10.ročníku soutěže „O pohár starosty obce Lhůta“.

Po celou dobu soutěže panovalo teplé letní slunečné počasí, a tak celkem 35 družstev mužů a 9 družstev žen mohlo předvést na výborně upraveném povrchu svoje vrcholné umění v této náročné disciplíně požárního sportu. A že bylo na co se dívat, dokazují vynikající dosažené časy zejména prvních dvou družstev mužů a vítězného družstva žen, která na obtížné trati dosáhla na nástřikové terče časů pod 23s.

Časy požárních útoků byly měřeny elektrickou časomírou SDH Hůrky, která pracovala po celý závod bez jediné chybičky. Za poskytnutí časomíry a její bezchybný výkon hůreckým ještě jednou děkujeme.

V kategorii mužů si prvenství vybojovali vynikajícím výkonem hasiči z Bučí (PS) časem 22,65s, druhé, se ztrátou pouhých 11 setin sekundy 22,76s skončilo družstvo z Hůrek (RO) a třetí místo obsadili muži z Úherců (PS) za 23,15s. Domácí družstvo ze Lhůty (PJ) obsadilo časem 24,69s čtvrté místo. Vynikající útok předvedli rovněž muži z Horní Lukavice (PJ) (22,66s), bohužel uklouznutí proudaře přes čáru stříkání znamenalo diskvalifikaci družstva.

V kategorii žen zvítězila s přehledem děvčata z Chválenic (PJ) ve výborném čase 22,88s, před stále se lepšícími ženami z Bučí (PS) za 24,27s a třetím družstvem z Mrtníku (PS) za 25,34s.

Putovní pohár starosty obce si lepším vítězným časem vybojovali tentokráte vítězové mužské kategorie, chlapci z Bučí.

Oproti loňskému ročníku, kdy soutěž ve Lhůtě byla Radou Zčhl kritizována za přílišnou benevolenci ze strany rozhodčích, byla letos nasazena poněkud vyšší laťka, obvyklá na postupových soutěžích v požárním sportu či na Extralize, s čímž se někteří soutěžící i celá družstva jen těžko vyrovnávala. Na přípravné základně byl důsledně kontrolován veškerý materiál u všech družstev, v souladu s pravidly Zčhl a při startu byl pro zajištění regulérnosti startů nasazen pomocník startéra, který hlídal předčasný pohyb soutěžících mezi povelem POZOR! a výstřelem. Bohužel, signalizace pomocníka startéra píšťalou byla několikrát po odstartování narušena zvukem píšťaly či zapískáním z řad diváků nebo soutěžících těsně pod základnou, na což doplatili chlapci z Krašovic, které v domnění chybného startu hlavní rozhodčí omylem zastavil. I když se jim rozhodčí s lítostí omluvil, v opakovaném startu krašovičtí útok již nedokončili. Signalizace pomocníka startéra pak byla doplněna navíc o signalizaci praporkem, což spolehlivě fungovalo po celý zbytek soutěže.

Druhou nepříjemnou událostí bylo překročení doby přípravy nářadí na základně družstvem z Radětic, a tím ukončení jejich pokusu diskvalifikací bez provedení požárního útoku. Bohužel, i k takovým událostem může dojít, pokud družstvo není dostatečně ostřílené a nemá zkušenosti z vyšších soutěží. Pokud rozhodčí základny dá připravujícímu se družstvu signál, že do konce přípravy základny zbývá 1minuta a poté další, že zbývá 30s, pro zkušené družstvo je to jasný pokyn, že u základny nemá již co dělat a okamžitě odchází na startovní čáru. Pokud však i poté soutěžící smlouvá, že si ještě vyzkouší koš, pak nečiní dobře a zahrává si s ohněm respektive říká si o diskvalifikaci sám. Doba na přípravu základny byla na soutěži stanovena maximální, tj.5minut, a do této doby se stačila připravit všechna ostatní družstva. Například na soutěži v Českém Krumlově (říjen) je doba na přípravu základny pouhé 3minuty, a zajisté mi dají za pravdu družstva, která tam jezdí, že připravit se v tomto čase dá mnohdy zabrat i zkušeným družstvům, ale dá se to stihnout.

Jinak si myslím, že soutěž měla velice dobrou úroveň díky kázni a výkonům soutěžících družstev a posunula západočeskou ligu zase o krůček vpřed. Zajisté se o to zasloužil velkou měrou i moderátor Míla Pytlík, který svým fundovaným komentářem s výbornou znalostí převážné většiny družstev i jednotlivých soutěžících velice přispěl ke zdárnému průběhu soutěže, a jemuž bychom chtěli touto cestou ještě jednou poděkovat za perfektně odvedený výkon.

Zdroj: karel.nolc@sudop-plzen.cz